MOZAMBICAN CRICKET ASSOCIATION


   15 Scholarships for Student-Cricket Players  
 

 

MCA Celebrates Annual Gala on 10th February -2018

 

On 10th February MCA celebrated its Annual Prize distribution corresponding Cricket activities of 2017 in all level of the Country and Accolades to 8 male and 7 female most deserving Student players in form of One Year renewable Study Scholarship, at Hotel Cardoso. The Scholarship winners will be entitled for full School fees, full set of school Books, full sets of School Uniforms, Study materials, Transportation costs, free food from School Canteen and medical assistance. The Selection process was conducted by a Committee consists of Member of National Commission for School Cricket, Member of Coaching official and Board member. Three principal criteria were in place for final selection process namely: a) Playing Status, b) Social Status and 3) Schooling Status, on priority basis with very strong emphasizes in Playing and Social Status.

 

The Minister of Education & Human Development Presided the Ceremony in presence Africa Cricket Association Executive Director, National Director of Sports Council, National Director of Ministry of Youth & Sports, Provincial Directors of Education, Members of Diplomatic Corps, Press & Media personnel and Cricket fraternity.

 

Her Excellency Dr. Conceita Sortane, Minister of Education & Human Development personally distributed Scholarship to each and every Students with sincere congratulation and valuable advice to keep up the Sports and Study together, for years to come. She appealed to all School Directors, Club Presidents and sponsors that Sports must be given high priority  for the Students to succeed in life.  She was really happy to know that in Mozambique, out of 7000 plus cricket participants, more than 70 percents are the product of Government Schools and she was absolutely thrilled to know that in 2018 Mozambique ranks 26th out of 92 ICC Associate members globally.  Local TV channels covered the Gala and Ceremony including interviews along with other media personnel.

 

List of Prize Winners in Cricket Activities during 2017.

                  CERTIFICADOS DE FORMAҪÃO DE TREINADORES ( Certificate for Coaches

1.        NÍVEL I ( Level I )

-  Zefanias Emilio Matsinhe

-  Michael Juliasse Afomane

2.       Nivel II ( Level II )

- Sumaila Antonio Mugaua

- Filipe Antonio Cossa

 

CERTIFICADOS DE FORMAҪÃO DE OFICIAIS (ÁRBITROS ) ( Certificate for Umpires)

3.          NÍVEL I

-  Michael Juliasse Afomane

-  Alcides Fernando Nhamuchua

- Manuela Elisa Manuel Amone

4.       NÍVEL II

- Sumaila Antonio Mugaua

- Olga Arnaldo Matsolo

- Gomes Frederico Gomes

5.                  Outros

A.      Melhor jogador promissor Masculino   João Huo ( Best Emerging player – Man)            

B.      Melhor Jogadora promissora Feminino  Ameliana Franklim Arroz ( Best Emerging player Woman)

6.       DOUBLE WICKET

A.       2o LUGAR    -                  Zefanias  Matsinhe e Frederico Enoque Carava

B.      CAMPEÃO   -                  João Hou e Jerry Shah 

7.       SUPER SI

A.      Melhor All Rounder             Filipe Antonio Cossa da AMC Devlopment com 105 pontos e 2 wickets em 2 jogos

B.      Melhor Lançador                Viera Emelindo Tembo Estrela do Oriente Cricket Club com 2 wickets em 3 jogos.

C.      Melhor Batedor            Francisco Damião Cuana Unidade 11 Cricket Club com 116 pontos em 2 jogos e um media de 116.

D.      2o LUGAR    -                      Estrela do Oriente Cricket Club

E.       CAMPEÃO   -                    Unidade 11 Cricket Club

8.     SUPER LEAGUE

A.      Melhor All Rounder Jose Bulele da Estrela do Oriente Cricket Club com 270 pontos e 18 wickets em 8 jogos.

B.      Melhor Lançador Jorge Amelia Mavota da Costa do Sol cricket Club com 19 wickets em 8 jogos e uma media de 5.84

C.      Melhor Batedor  Sumaila Antonio Mugaua da Costa do Sol Cricket Club com 272 pontos em 8 jogos 90.67

D.      2o LUGAR    - AMC Devlopment CC

E.       CAMPEÃO   - Rua 7 Cricket Club

9.                LADIES SUPER LEAGUE

A.      Melhor All Rounder Olga Carlos Mondlane Unidade 11 Cricket Club com 159 pontos e 21 wickets em 6 jogos.

B.      Melhor Lançadora Olga Arnaldo Matsolo da AMC Devlopment CC com 19 wickets em 6 jogos

C.      Melhor Batedora Olga Carlos Modlane da Unidade 11 Cricket Club com 159 pontos em 6 jogos e uma media de 26.5

D.      2o LUGAR    -   AMC Devlopment CC

E.       CAMPEÃO   -   Unidade 11 Cricket Club

10.                               MOZAMBIQUE CUP

A.     Melhor All Rounder  Saad Tariq da Costa do Sol Cricket Club 95 pontos e 16 wickets em  7 jogos.

B.      Melhor Lançador  Luis Paulo da Solidariedade Cricket Club com 19 wickets em 6 jogos e uma media de 7.7

C.      Melhor Batedor      Bernardo Adão Sambo da Costa do Sol Cricket Club com 151 pontos em 8 jogos e uma media de 18.8

D.     2o LUGAR    -  Costa do Sol Cricket Club

E.      CAMPEÃO   - MCA - Maputo Cricket Academy

11.                        ELITE LEAGUE

A.    Melhor All Rounder              Kaleem Shah da MCA (Maputo Cricket Academy) com 550 pontos e 5 wickets em 4 jogos

B.      Melhor Lançador                   Karthick Ramalingam do Clube Dsportivo Rio Matola com 6 wickets em 2 jogs

C.      Melhor Batedor                    Kaleem Shah de MCA (Maputo Cricket Academy) com 550 pontos em 4 jogos e uma media de 183.3

D.     2o LUGAR    - Clube Desportivo Rio Matola

E.      CAMPEÃO   - MCA - Maputo Cricket Academy 

 

List of Student–Players Accolade with Scholarship - 2018

N

Name

Gender

School

1

Josè Bulele

M

Esc. Sec. Polana

2

João Jorge Huo

M

E.S.Solidaridade

3

Laste Emilio

M

E.S. Laulane

4

Bernardo Alfredo Simango

M

Esc. Sec. Polana

5

Shelton Firmino Nhavotso

M

E.S.Solidariedade

6

Viera Ermelindo Tembo

M

EPC Luta Continua

7

Gomes Frederico Gomes

M

Esc. Sec. Polana

8

Jorge Amèlia Mavota

M

Esc.Sec.Solidariedade

9

Jessica Enoque Sainda

F

Esc. Sec. Polana

10

Olga Arnaldo Matsolo

F

Esc. Sec. Polana

11

Daimira Dias Tivane

F

Esc. Sec. 12 de Outubro

12

Isabel Cristina Chuma

F

Esc. Sec. Polana

13

Cecilia Armindo Murrombe

F

Esc. Sec. Polana

14

Ameliana Franklim Arroz

F

Esc.Sec.Francisco Manyanga

15

Palmira Enoque Cuinica

F

EPC 10 de Novembro